Relaks

Jak zacząć przygodę z kaligrafią? Odpowiadają specjaliści z firmy Smart Kleks

• Zakładki: 42


Choć żyjemy w cyfrowych czasach, coraz więcej osób interesuje się kaligrafią. Sztuki starannego i estetycznego pisania można nauczyć się zarówno samodzielnie, korzystając z filmów instruktażowych w serwisie You Tube, książek, samouczków z poradami, dostępnych na blogach poświęconych kaligrafii, kursów online, jak i kursów organizowanych na żywo pod okiem mistrzów. Niezależnie od tego, na którą formę nauki się zdecydujesz, swoją przygodę z kaligrafią musisz zacząć od skompletowania materiałów. Znajdziesz je w dobrych sklepach papierniczych lub też sklepach z artykułami dla plastyków. 

Możesz zacząć od kupienia gotowego zestawu do kaligrafii lub też skompletować go samodzielnie. Na początek wybierz odpowiednią stalówkę dla osób początkujących. Jeśli nie masz ulubionego kroju pisma, sięgnij od razu po 3 stalówki – elastyczną, ściętą i twardą – by móc wypróbować różne możliwości. Jeśli chcesz zajmować się literami cieniowanymi, odpowiednia będzie stalówka elastyczna. Do szerokich linii w stylu gotyk i pisma rondowego sprawdzi się stalówka ścięta. W przypadku cienkich linii najlepsza będzie stalówka twarda – nieelastyczna lub mało elastyczna. Do stalówki koniecznie dokup niewłóknistą ściereczkę. Będziesz jej używać po każdym czyszczeniu stalówki. Sprawdza się dużo lepiej niż papierowe ręczniki. Wybierają pióro, pamiętaj o tym, że powinno współgrać z dłonią. Jedni wybierają cięższe pióra metalowe i drewniane, inni lekkie pióra plastikowe. Na dobry początek sprawdzi się pióro z nabojami, najlepiej Parker lub Waterman. Możesz wypróbować również pióra z konwerterami/tłoczkami, które napełnia się atramentem. Będą one wymagały czyszczenia.

Artykuły dla plastyków – tusz do kaligrafii, papier 

Tusz kaligraficzny, który jest przeznaczony do pisania maczanką, lub też tusz rysunkowy, będący nieco tańszą alternatywą, najlepiej kupić w sklepie z artykułami dla plastyków. W ten sposób zyskasz pewność, że masz do czynienia z wysokiej jakości tuszem, który nie tylko szybko schnie, ale i jest odporny na wodę. Papier do kaligrafii powinien być gładki i średnio chłonny. Rozpoczynając przygodę z kaligrafią, możesz sięgnąć zarówno po specjalne zeszyty do pisania, jak zwykły papier do drukarki. Z czasem będziesz mógł zastąpić go profesjonalnym papierem do kaligrafii.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
41 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *