Sport

Szermierka samurajska — battodo

• Zakładki: 37


Nowożytne sztuki walki mieczem, do których należy między innymi battodo, są często wybierane jako alternatywa dla karate. Treningi nie mają na celu wyłącznie opanowania umiejętności posługiwania się mieczem. Czego możemy się nauczyć, trenując battodo?

Czym jest battodo?

Battodo można określić jako sztukę walki, która koncentruje się na władaniu samurajskim mieczem, czyli większości z nas dobrze znaną kataną. Nazwę sztuki tłumaczy się jako wyciągnięcie miecza i pokonanie przeciwnika jednym sprawnym cięciem. Na wielu filmach możemy dostrzec, że walka z wykorzystaniem katany ogranicza się zwykle do wymiany kilku szybkich cięć, po których jedna z walczących stron nie jest w stanie dalej walczyć. Sama umiejętność posługiwania się mieczem nie oznacza jeszcze, że możemy nazwać się adeptami battodo.

Czego uczy battodo?

Błędnym przekonaniem jest to, że umiejętność posługiwania się mieczem jest w sztuce walki najważniejsza. Do opanowania danej metody walki niezbędne jest zrozumienie jej filozofii. Co więcej, treningi uczą tego, jak pokonywać własne słabości. Trenując battodo, ćwiczymy naszą siłę i zręczność oraz poprawiamy technikę. Dodatkowo mamy szansę na branie udziału w sparingach oraz testach cięć na słomianych matach. Oprócz katany do walki wykorzystuje się też krótkie miecze i inne akcesoria, a ostateczna decyzja na temat kształtu treningu jest ustalana przez senseia.

Sztuka walki battodo naucza posługiwania się japońskim mieczem katana, ale trenuje także silną wolę i kształtuje najlepsze cechy naszego charakteru.

Artykuł powstał przy współpracy ze Szkołą Samurajów w Warszawie.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
95 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *