Zdrowie

Co się stanie, gdy zabraknie w twoim organizmie witamin z grupy B?

• Zakładki: 24


Niedobory witamin z grupy B są dość powszechne. Wynika to najczęściej z nieprawidłowego zbilansowania diety. Niestety organizm potrafi magazynować wyłącznie witaminę B12. Żaden inny związek z tej grupy nie jest odkładany na zapas. Konieczne jest więc stałe dostarczanie ich z pożywieniem. Natomiast w razie stwierdzenia niedoborów – warto skorzystać ze wsparcia w postaci suplementu diety witamina B complex.

Jaka jest rola witamin z grupy B?

Kompleks witamin z grupy B obejmuje kilka związków: tiaminę (B1), ryboflawinę (B2), niacynę (B3), cholinę (B4), kwas pantotenowy (B5), pirydoksynę (B6), biotynę (B7), kwas foliowy (B9) i kobalaminę (B12). 

Podstawową rolą witamin z grupy B jest wspieranie prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego. Warunkują prawidłowego przewodnictwo sygnałów nerwowych, co przekłada się także na utrzymywanie równowagi psychicznej.

Witaminy z grupy B są niezbędne dla niezakłóconego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, ponieważ warunkują efektywne wytwarzanie składników krwi. Są przez to istotne także dla utrzymania odporności organizmu.

To nie wszystko! Witaminy z grupy B uczestniczą w metabolizowaniu białka, tłuszczu i węglowodanów, a przez to mają znaczenie dla przemian energetycznych.

Czym skutkują niedobory witamin z grupy B?

Organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać witamin z grupy B. Dlatego też ich podstawowym źródłem jest pożywienie. W przypadku stosowania diety eliminacyjnej, nietolerancji pokarmowych czy zwiększonego zapotrzebowania – warto uzupełnić dietę szytą na miarę suplementacją w postaci witaminy B complex.

Uzupełnienie niedoborów pozwoli uniknąć poważnych konsekwencji awitaminozy, jakimi są:

  • zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją,
  • osłabienie,
  • zanik apetytu i powiązany z tym spadek masy ciała,
  • pogorszenie samopoczucia i stany depresyjne,
  • anemia,
  • stany zapalne skóry,
  • drgawki i bóle mięśni.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
37 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *