Bez kategorii

Wysoka inflacja a nadpłata kredytu hipotecznego – czy to się opłaca?

• Zakładki: 53


Wysoka inflacja daje się odczuć nam wszystkim, jednak najbardziej odczuwają ją kredytobiorcy. Spośród nich na największe podwyżki rat narzekać mogą osoby z kredytami hipotetycznymi. Często więc zadają oni pytania, czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny przy wysokiej inflacji? Chociaż na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, decydując o nadpłacie kredytu mieszkaniowego przy wysokiej inflacji.

Wysoka inflacja a wysokość rat kredytów hipotecznych

Raty wszystkich kredytów składają się z części kapitałowej i części odsetkowej. Pierwsza zawiera kwotę, którą pożyczyliśmy od banku, druga zaś koszty kredytu. W zależności od tego, czy zdecydowaliśmy się na kredyt z ratami równymi czy malejącymi oraz od tego, na jaką kwotę braliśmy kredyt i ile jeszcze zostało nam do spłaty, odpowiedź na pytanie, czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny przy wysokiej inflacji, będzie inna dla każdego kredytobiorcy.

Na takie rozwiązanie częściej decydują się osoby spłacające kredyt z ratami malejącymi, które – szczególnie w pierwszym okresie spłaty kredytu – są najbardziej podatne na zmiany oprocentowania. Na raty te składają się bowiem w przeważającej mierze odsetki. Oczywiście na początku spłaty kredytu z równymi ratami również w większej mierze spłacamy odsetki, jednak podwyżki oprocentowania bardziej odczuwają osoby, które postawiły na kredyt z ratami malejącymi.

Wysoka inflacja a nadpłata kredytu frankowego

Z podobnymi wątpliwościami zmagają się frankowicze. Rosnąca inflacja przekłada się również na spadek wartości PLN, a więc na droższy CHF. Jednak nadpłata kredytu we frankach przy dużej inflacji nie jest dobrym rozwiązaniem – szczególnie, nawet jeśli nie staramy się o unieważnienie kredytu we frankach.

Decyzję o nadpłacie kredytu hipotecznego zawsze należy podejmować w oparciu o indywidualną sytuację materialną oraz warunki kredytowania. Nigdy nie warto nadpłacać kredytu za wszelką cenę, szczególnie gdy rośnie inflacja i istnieje ryzyko kryzysu gospodarczego. Można jednak zastanowić się nad takim rozwiązaniem, gdy dysponujemy dużymi oszczędnościami w rodzimej walucie, która przez inflację traci na wartości.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Odszkodowawczą Automobile Expert.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
114 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *