Wentylacja mechaniczna – czy może być cicha i skuteczna? Jaką rolę pełnią kanały wentylacyjne?
W nowoczesnym budownictwie energooszczędnym coraz częściej wybierane jest rozwiązanie w postaci wentylacji mechanicznej zamiast grawitacyjnej. Taka wentylacja może odzyskiwać ciepło, jeśli wyposażona jest w wymiennik ciepła, a jednocześnie wymieniać zużyte powietrze na świeże. Czy jednak wentylacja może być cicha i skuteczna? Jaką rolę pełnią kanały wentylacyjne?
Kanały wentylacyjne – co warto wiedzieć na ich temat?
Kiedyś w instalacjach wentylacyjnych stosowane były kanały wykonane z metalu, musiały być ocieplane i obudowywane, a jednocześnie zajmowały sporo miejsca. Dziś kanały wentylacyjne mogą być wydajne, ciche i jednocześnie zajmują niewiele przestrzeni. Oczywiście dalej warto wentylację mechaniczną zaplanować na etapie projektowania budynku, ponieważ trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na centralę wentylacyjną, ale i zaplanować poprowadzenie samych kanałów. Mogą one znajdować się w stropach, ścianach czy wylewkach. Zatem cała instalacja nawiewno-wywiewna jest niemal niewidoczna.
Jakie kanały wentylacyjne sprawdzą się najlepiej?
Oczywiście kanały wentylacyjne o niewielkiej średnicy wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego będą najlepszym rozwiązaniem. Warstwowa konstrukcja kanałów wentylacyjnych, złączek i kształtek zapewnia odpowiednio termoizolację, a dodatkowo izolację akustyczną. Bardzo często problemem użytkowania wentylacji mechanicznej jest nadmierny hałas. W przypadku zastosowania odpowiedniego rozwiązania, a także zaplanowania miejsca na centralę wentylacyjną, które będzie oddzielone od reszty domu sprawia, że może spełniać ona doskonale swoje zadanie i jednocześnie działać cicho. Wentylacja mechaniczna poprzez kanały wentylacyjne rozprowadzone w ścianach i stropach dostarcza świeże i oczyszczone powietrze do każdego pomieszczenia. Dzięki temu można zyskać zdrową atmosferę w domu. Artykuł powstał przy współpracy z firmą COMAIR dobra wentylacja.
Fot. Shutterstock