Rodzina

Umarł pies – i co teraz?

• Zakładki: 24


Twój pupil odszedł, a Ty nie wiesz, co robić? Sprawdź, jakie masz możliwości. Dowiedz się, czego – zgodnie z prawem – nie wolno Ci zrobić. Przeczytaj o chowaniu zwierząt w lesie czy na własnej posesji i o innych popularnych rozwiązaniach. Zapraszamy do lektury.

Co zrobić z ciałem psa?

Czasem śmierć zwierzaka można przewidzieć. Jeśli idziesz do weterynarza, by uśpić pupila, możesz przemyśleć i zaplanować działania odpowiednio wcześniej. Niekiedy jednak koniec następuje nieoczekiwanie. Psa potrąca samochód, operacja się nie udaje, pupil pada ofiarą innego zwierzęcia. Co wówczas zrobić z ciałem?

Jeżeli nie chcesz samodzielnie pochować zwierzaka, zwłoki możesz oddać weterynarzowi bądź po prostu pozostawić w lecznicy w sytuacji, w której to tam pies odszedł (np. został uśpiony). Opcja ta wiąże się z opłatą, a ciało zostanie zutylizowane wraz z innymi ciałami.

Czy alternatywę stanowi zakopanie zwłok na własnej posesji? Niestety nie. Nie ma znaczenia, czy jesteś jej właścicielem, czy tylko ją wynajmujesz lub dzierżawisz. Ponadto nie wolno Ci zakopać psa w przestrzeni publicznej ani należącej do innej osoby, np. w lesie.

Cmentarz zwierząt – wirtualny, tradycyjny

Z roku na rok coraz popularniejsze staje się palenie zwłok pupili i zabieranie prochów. Drożej wychodzi spalenie indywidualne (odzyskuje się 100% prochów danego zwierzaka), taniej zbiorowe. Otrzymaną urnę można zachować w domu bądź umieścić na cmentarzu dla zwierząt. Na cmentarzu da się też pochować zwierzaka bez kremacji – w trumnie. Niektóre osoby preferują przerobienie prochów na przedmiot osobisty, np. biżuterię.

Jeśli nie zdecydujesz się na miejsce na cmentarzu tradycyjnym, do dyspozycji masz wirtualny cmentarz zwierząt. Nie umieścisz na nim ciała ani prochów, jednak symbolicznie upamiętnisz ukochanego pupila, którego pochowałeś bądź pozostawiłeś w lecznicy weterynaryjnej.

Artykuł powstał we współpracy z wirtualną nekropolią https://www.wirtualnycmentarz.pl/.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *