Osoby, które stają przed koniecznością skorzystania z pomocy prawnika, często zastanawiają się, czym różni się zawód radcy prawnego a adwokata. Czy radca prawny ma takie same kompetencje, jak adwokat? Przybliżamy różnice między zawodem radcy prawnego a adwokata.
Radca prawny a adwokat – w jakich sprawach nam pomogą?
Wątpliwości dotyczące kompetencji radcy prawnego i adwokata wynikają najprawdopodobniej z przepisów, jakie obowiązywały przed 2015 rokiem. Wówczas radca prawny nie miał uprawnień, by występować w roli obrońcy, zarówno w sprawach karnych, jak i karnoskarbowych. Od zmiany zapisów w Prawie karnym, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2015 roku, radca prawny ma dokładnie takie same uprawnienia, jak adwokat. Może więc reprezentować klientów w sprawach karnych i karnoskarbowych. Radca prawny w Łodzi może więc udzielać porad prawnych, sporządzać opinie prawne, opracowywać umowy i wszelkiego rodzaju akty prawne, a także reprezentować klienta przed sądem i urzędem, również w sprawach karnych i karnoskarbowych.
Jedyna różnica, jaka występuje miedzy radcą prawnym a adwokatem, jest możliwa forma zatrudnienia obu prawników. Radca prawny może być bowiem zatrudniony w oparciu o umowę o pracę (nie może jednak wówczas być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych), adwokat może świadczyć swoje usługi wyłącznie w ramach umów B2B lub umów cywilnoprawnych. Swoją działalność może prowadzić w ramach kancelarii indywidualnej lub spółki.
Forma zatrudnienia radcy prawnego i adwokata to obecnie jedyna różnica pomiędzy tymi zawodami prawniczymi. Wybierając więc prawnika, który pomoże nam w naszym problemie, należy kierować się specjalizacją, doświadczeniem i dobrymi opiniami.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Radca Prawny Małgorzata Maciejewska.
Fot. Shutterstock.