Podpisując umowę kredytową lub umowę o pożyczkę, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń losowych. Dlatego, jeśli jest taka możliwość, a kredyt zaciągamy na dłuższy okres, warto wykupić ubezpieczenie. Takiej możliwości nie ma w przypadku pożyczek. Co zrobić, gdy nie mamy możliwości spłaty rat w terminie?
Czym jest i jak działa prolongata pożyczki i kredytu?
Prolongata to narzędzie, które pozwala kredytobiorcom uniknąć naliczania karnych odsetek, gdy chwilowo nie są w stanie spłacać swojego zobowiązania. Najczęściej raty są pomniejszane, a okres kredytowania wydłużany, dzięki czemu kredytobiorca w dalszym ciągu spłaca kredyt i nie wpada w spiralę zadłużenia. Spotkać się można również z wakacjami kredytowymi, które wymagają od klienta spłaty części odsetkowej raty – w tym przypadku część kapitałową spłacamy później, a okres spłaty kredytu się wydłuża.
Jeśli mamy trudności ze spłatą kredytu, warto naszą sytuację skonsultować z pracownikiem banku. Prolongata jest rozwiązaniem, po które warto sięgnąć, by nie popaść w jeszcze większe długi.
Prolongata a refinansowanie pożyczki
Klienci instytucji finansowych, które specjalizują się w udzielni chwilówek, powinni bacznie przyjrzeć się warunkom umowy, jakie zostały zaproponowane, gdy zgłosili się oni z prośbą o prolongatę. Powszechną praktyką jest bowiem stosowanie refinansowania pożyczki – w tej sytuacji dług przejmuje inna firma, która z jednej strony wydłuża termin spłaty, ale z drugiej zwiększa koszty pożyczki. Sądy jednoznacznie orzekają, że takie praktyki są niezgodne z prawem, a każdy klient, który skorzystał z takiej oferty, może uzyskać zwrot za refinansowanie pożyczek.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Finansową Odbierz Pieniądze.
Fot. Shutterstock.