Prawo i finanse

Prolongata pożyczki i kredytu – czym jest i czy warto z niej korzystać?

• Zakładki: 40


Podpisując umowę kredytową lub umowę o pożyczkę, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń losowych. Dlatego, jeśli jest taka możliwość, a kredyt zaciągamy na dłuższy okres, warto wykupić ubezpieczenie. Takiej możliwości nie ma w przypadku pożyczek. Co zrobić, gdy nie mamy możliwości spłaty rat w terminie?

Czym jest i jak działa prolongata pożyczki i kredytu?

Prolongata to narzędzie, które pozwala kredytobiorcom uniknąć naliczania karnych odsetek, gdy chwilowo nie są w stanie spłacać swojego zobowiązania. Najczęściej raty są pomniejszane, a okres kredytowania wydłużany, dzięki czemu kredytobiorca w dalszym ciągu spłaca kredyt i nie wpada w spiralę zadłużenia. Spotkać się można również z wakacjami kredytowymi, które wymagają od klienta spłaty części odsetkowej raty – w tym przypadku część kapitałową spłacamy później, a okres spłaty kredytu się wydłuża.

Jeśli mamy trudności ze spłatą kredytu, warto naszą sytuację skonsultować z pracownikiem banku. Prolongata jest rozwiązaniem, po które warto sięgnąć, by nie popaść w jeszcze większe długi.

Prolongata a refinansowanie pożyczki

Klienci instytucji finansowych, które specjalizują się w udzielni chwilówek, powinni bacznie przyjrzeć się warunkom umowy, jakie zostały zaproponowane, gdy zgłosili się oni z prośbą o prolongatę. Powszechną praktyką jest bowiem stosowanie refinansowania pożyczki – w tej sytuacji dług przejmuje inna firma, która z jednej strony wydłuża termin spłaty, ale z drugiej zwiększa koszty pożyczki. Sądy jednoznacznie orzekają, że takie praktyki są niezgodne z prawem, a każdy klient, który skorzystał z takiej oferty, może uzyskać zwrot za refinansowanie pożyczek.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Finansową Odbierz Pieniądze.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
83 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *