Rodzina

Kieszonkowe dla dzieci – wszystko co musisz wiedzieć

• Zakładki: 342


Aby Twoje dzieci nauczyły zarządzać się finansami, bardzo dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie kieszonkowego. Dzieci, które otrzymują kieszonkowe mają większe szansa na rozwinięcie umiejętności zarządczych, a także rzadziej zadłużają się w dorosłym życiu.

Po co dawać dzieciom kieszonkowe?

Dzięki kieszonkowemu, dzieci poznają wartość pieniądza oraz uczą się gospodarowania, oszczędzania oraz wydawania. Kieszonkowe uczy dzieci podejmowania decyzji czy wydać pieniądze na daną rzecz, czy może odłożyć na coś innego.

Jak często dawać dziecku kieszonkowe?

Częstotliwość wypłacania kieszonkowego powinna zależeć od tego, jaka jest Twoja sytuacja finansowa. Przede wszystkim, dowiedz się co dzieci zamierzają zrobić z otrzymaną sumą. W przypadku mniejszych dzieci warto wypłacać im pieniądze w mniejszych ilościach, ale częściej, np. raz na tydzień. W przypadku nastolatków mogą to być miesięczne wypłaty, ponieważ dzięki temu nauczą się lepiej gospodarować pieniędzmi w czasie.

Ile kieszonkowego dawać?

Kwota, która chcesz przekazać powinna być uzależniona od wieku oraz od tego, co dziecko wykonuje w zamian za otrzymane pieniądze. Jeżeli dziecko ma 7 lat, można mu zapłacić 10 zł tygodniowo. Nastolatek ma więcej potrzeb, dlatego kieszonkowe powinno być większe, jednakże przy założeniu, że w zamian dziecko wykonuje określone obowiązki domowe (np. wychodzi na spacer z psem, sprząta mieszkanie itd.). Wówczas warto wypłacić mu nawet 100-150 zł miesięcznie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
418 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *