Pozew grupowy złożony przez 206 oszukanych klientów Amber Gold przyniósł pierwsze efekty. 1 lipca 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał częściową winę państwa w związku z oszustwami Amber Gold i zasądził na rzecz poszkodowanych łącznie ponad 20 mln złotych, które zostaną wypłacone ze Skarbu Państwa, jeśli wyrok się uprawomocni. Co ten wyrok oznacza dla innych poszkodowanych w aferze Amber Gold?
Wyrok sądu w sprawie Amber Gold i kolejny pozew zbiorowy
Uznanie częściowej winy państwa w aferze Amber Gold umożliwia odzyskanie poszkodowanym w niej osobom, mimo ogłoszenia upadłości Amber Gold i zakończenia wypłat przez syndyka. Ponieważ Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz oraz Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zostały wskazane jako podmioty odpowiedzialne zaniechania obowiązków, gdy w 2010 roku napłynęły informacje z KNF w związku z podejrzeniami o przestępczym charakterze działalności Amber Gold. Gdyby wówczas nie umorzono postępowania, część osób nie zostałaby oszukana przez Amber Gold.
To orzeczenie po uprawomocnieniu się daje ogromne nadzieje osobom, które planują złożyć nowy pozew Amber Gold. Kluczowym będzie jednak finał postępowania karnego, jakie toczy się przeciw prokurator Barbarze K. Jeśli sąd orzeknie o winie, zdarzeniu w wyniku którego klienci Amber Gold, którzy wpłacili swoje pieniądze między marcem 2011 a sierpniem 2012 roku, nada znamiona przestępstwa, wydłużając termin przedawnienia roszczeń do 20 lat. Prawnicy przygotowujący drugi pozew zbiorowy Amber Gold czekają na uprawomocnienie się wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 1 lipca 2022 roku oraz na rozstrzygnięcie sprawy karnej. Już teraz rekomendują, by zgłosić się do kancelarii celem zweryfikowania umowy z Amber Gold, podpisania umowy z kancelarią oraz wysłania wezwania do zapłaty do Skarbu Państwa, co rozpocznie okres naliczania się ustawowych odsetek.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią GKR Legal
Fot. Shutterstock.