Motoryzacja

Olej do skrzyni automatycznej – czy wymieniać i jaki wybrać?

• Zakładki: 34


Olej do skrzyni automatycznej to jej najważniejszy element, który odpowiada za jej bezawaryjną obsługę. O tym jak często w skrzyni biegów naszego auta powinien pojawiać się nowy olej do skrzyni automatycznej, najprawdopodobniej dowiemy się z oficjalnej instrukcji serwisowej producenta. Niestety często zdarza się, że producenci nie przewidują wymiany oleju w tym podzespole, co może nieść ze sobą opłakane skutki dla właścicieli. 

Niezależnie od tego czy taka informacja pojawia się w instrukcji obsługi naszego pojazdu, czy też nie, najczęstszym interwałem stosowanym przez producentów jest od 80 do 100 tys. kilometrów przebiegu. Po tym przebiegu olej w skrzyni traci swoje właściwości, co powodować może pojawianie się uszkodzeń na elementach skrzyni biegów.

Jaki olej do automatycznej skrzyni biegów?

Olej powinien zostać dobrany zgodnie z zaleceniami producenta i zastosowany powinien być dokładnie taki olej, jaki spełnia przewidziane normy dla danego modelu pojazdu. Specyfikacje oleju znajdziemy najprawdopodobniej w instrukcji serwisowej naszego pojazdu. Jeżeli jednak nie odnajdziemy w niej stosownej informacji, warto przeszukać internet w jej poszukiwaniu lub zasięgnąć porady w ASO danego producenta.

Wymieniając olej w skrzyni biegów, nie możemy również zapomnieć o wymianie filtra oleju w skrzyni biegu, który również ma niebagatelne znaczenie, jeżeli chcemy, aby przekładnia automatyczna posłużyła nam długo i bezawaryjnie. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Najlepsze Oleje.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
79 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *