Czas wolny

Odkryj tajemnice lilijki harcerskiej!

• Zakładki: 26


Lilijka harcerska to – obok krzyża harcerskiego – jeden z najważniejszych i najdonioślejszych symboli ZHP, ZHR i harcerstwa ogółem. Co warto o niej wiedzieć? Skąd się wzięła, co oznacza i w jaki sposób się ją nosi? O tym wszystkim dowiesz się z niniejszego artykułu, do którego przeczytania serdecznie zachęcamy.

Początki lilijki harcerskiej

Lilijka, mimo iż nazywana harcerską, ma swój początek w skautingu. Stąd też bierze się jej właściwa i pierwotna nazwa: lilijka skautowa. Kształtem odwołuje się do średniowiecznych kompasów. Podobnie jak wskazówka w owych kompasach wskazuje północ, czyli właściwy kierunek – w przypadku lilijki rozumiany metaforycznie. Symbol pojawił się w skautingu pod koniec XIX wieku i został spopularyzowany przez założyciela tego ruchu społeczno-pedagogicznego: Roberta Baden-Powella. Lilijka harcerska z kolei pojawiła się w 1916 roku.

Co symbolizuje lilijka harcerska?

„Właściwy kierunek” wskazywany przez lilijkę harcerską – czyli wartości Ojczyzny, Nauki i Cnoty – to nie jedyne znaczenie, jakie można odczytać z tego ważnego symbolu harcerskiego. Lilijka świadczy też o czystości, a jej zakończenia promieniujące na boki przypominają o wpływie harcerstwa i wyznawanych przez nie ideałów na cały świat. Ze względu na podniosłą symbolikę lilijka stała się centralnym elementem krzyża harcerskiego, a towarzyszą jej okrąg oznaczający braterstwo i wieniec dębowo-wawrzynowy wyrażający odwagę, męstwo i cele, ku którym powinni dążyć harcerze. Promieniowanie lilijki współgra też z symbolem słońca, którego promienie obejmują cały świat.

Różne rodzaje lilijki harcerskiej

Podobnie jak krzyż harcerski lilijka może przybierać różne formy. Tradycyjna i noszona przez harcerzy różni się od lilijki żeglarskiej, na której widoczna jest kotwica – znak pewności i bezpieczeństwa, ale też nadziei. W historii Polski lilijka zyskiwała i traciła detale, np. litery ZHP i ONC, gwiazdki, biało-czerwoną szarfę. Obecnie dostępna jest wersja metalowa w kolorze złotym i srebrnym, miękka haftowana, wytłaczana i wypalana w innych materiałach, np. skórze.

Gdzie nosi się lilijkę harcerską?

W zależności od formy lilijkę harcerską nosi się na innym elemencie umundurowania harcerskiego. W formie przypinki stosuje się ją na berecie. Srebrna lilijka na koszuli przysługuje osobom, które jeszcze nie złożyły przyrzeczenia. Złota jest dla instruktorów i powinna pojawić się na nakryciu głowy. Jak już zostało wspomniane, symbol ten występuje także w centrum krzyża harcerskiego. Ponadto lilijka bywa wyhaftowanym bądź nadrukowanym elementem stroju, chociażby koszulki.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Morowo.com.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
10 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *