Rodzina

Obowiązki opiekunów seniorów — za co odpowiedzialny jest opiekun?

• Zakładki: 16


Osoby zastanawiające się nad podjęciem pracy w opiece senioralnej w Niemczech bardzo często dokładnie przyglądają się zakresowi obowiązków. Każdy z nas chce wiedzieć, czego powinien się spodziewać i jak przygotować się do objęcia stanowiska. Jakie zadania mogą nas czekać w pracy?

Opieka nad seniorem

Nie wszyscy opiekunowie osób starszych w Niemczech mogą mieć ten sam zakres obowiązków. Zobowiązania te zwykle dzielimy na dwie grupy, a pierwszą z nich jest bezpośrednia opieka nad seniorem. W niej zawiera się pilnowanie regularnego przyjmowania leków, zapewnienie towarzystwa, pomoc w poruszaniu się, pomoc w czynnościach higienicznych, toalecie czy w ubieraniu podopiecznego. Ważnym punktem jest również aktywizacja seniora, jak i załatwianie spraw urzędowych. To zwykle z powyżej wymienionymi zadaniami mamy najczęściej do czynienia.

Prowadzenie gospodarstwa domowego

Drugą grupą obowiązków opiekunów jest prowadzenie gospodarstwa domowego. Są to takie zadania jak przygotowywanie i podawanie posiłków, pranie i prasowanie, robienie zakupów, sprzątanie wszystkich użytkowanych przez podopiecznego powierzchni czy nawet opieka nad zwierzęciem domowym. Wykonanie każdego z tych zadań to pozytywna zmiana dla podopiecznego i znaczne poprawienie komfortu jego życia. Dla większości z nas nie są to zadania trudne, ale trzeba pamiętać, by być przygotowanym na każdą ewentualność. Praca w takim charakterze wymaga odpowiedzialności, cierpliwości i zaangażowania.

Artykuł powstał przy współpracy z agencją opiekunek Senior Vitae.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
38 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *