Czas wolny

Kiedy i jak zacząć naukę jazdy konnej? Rady od ekspertów z Rancha Ulinia!

• Zakładki: 211


Mówi się, że na naukę nigdy nie jest za późno, a człowiek uczy się przez całe życie. Nie inaczej jest z nauką jazdy konnej. Uprawianie tego sportu przysparza wiele radości i może stać się pasją każdego. Kiedy i jak można więc zacząć uczyć się jazdy konnej?

Dlaczego warto jeździć konno?

Na co dzień niewiele osób ma bezpośredni kontakt z końmi, toteż wiedza o jeździectwie i korzyściach tego sportu jest w społeczeństwie dość niska. Nie jest do końca prawdą, że jazda konna to rozrywka elitarna, ponieważ każdy może spróbować swoich sił i spełniać się w tej pasji. Benefity tej dyscypliny sportowej mówią same za siebie. To nie tylko sposób na przyjemne spędzenie czasu, ale także aktywność fizyczna głównie na powietrzu — zbawienna dla ciała i umysłu. Jeździectwo poprzez stały kontakt ze zwierzęciem uspokaja, uczy cierpliwości oraz empatii. Redukuje przy tym całe napięcie i stres. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla odprężenia przy jednoczesnym uprawianiu sportu.

Nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych

W ofertach stadnin koni i ośrodków jeździeckich znaleźć można zarówno obóz jeździecki dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nauka jazdy jest bowiem możliwa dla osób w każdym wieku. Tego typu obozy to dobre rozwiązanie na przykład dla starszych dzieci, które jeżdżą, bądź dopiero uczą się jeździć. Podobnie jest w przypadku dorosłych. Jednak im starszy uczestnik, tym nieco wolniej idzie mu nauka. Powodem jest przede wszystkim lęk, który u dorosłych jest zwykle większy niż u dzieci. Maluchy są najczęściej nieświadome niebezpieczeństw związanych z jazdą konną. To jednak powód do tego, żeby były cały czas pod okiem doświadczonych instruktorów jazdy. Trzeba jednak wiedzieć, że spróbować może każdy i to bez względu na metryczkę.

Gdzie uczyć się jeździć?

Ośrodki nauki jeździectwa można bez problemu znaleźć, korzystając z wyszukiwarki internetowej. Daje to także możliwość porównania różnych ofert i wybrania tej najkorzystniejszej. Warto posiłkować się recenzjami na portalach społecznościowych, aby wiedzieć, jak inni oceniają poziom nauczania czy poziom wykwalifikowania instruktorów. Cenniki mogą znacznie różnić się od siebie w zależności oferty zajęć, lokalizacji ośrodka czy jego zaplecza. Trzeba jednocześnie pamiętać, że lekcje nie stanowią jedynego wydatku. Potrzebne będzie także wyposażenie w postaci odzieży i akcesoriów jeździeckich. Mimo to jazda konna może nagle okazać się największą pasją, a spełnianie się w niej przyniesie ogromną radość u dziecka czy dorosłego.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
373 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *