Rodzina

Jak zaaranżować toaletę dla osób niepełnosprawnych

• Zakładki: 24


Osoby niepełnosprawne muszą mieć specjalnie przystosowane łazienki, aby korzystanie z nich było komfortowe. Konieczne są odpowiednie urządzenia, które ułatwią codzienne czynności higieniczne. Jeśli łazienka będzie źle wyposażona, wtedy pojawi się przede wszystkim niebezpieczeństwo upadku. Trzeba więc dołożyć wszelkich starań, aby wnętrze było przyjazne i bezpieczne dla osób chorych i starszych.

Jak zabezpieczyć łazienkę dla osób niepełnosprawnych

Przede wszystkim załóż poręcze i uchwyty w ciągu komunikacyjnym, który prowadzi do łazienki. Następnie umieć je przy drzwiach i przy miejscach, z których najczęściej się korzysta. Będzie to toaleta i umywalka oraz strefa kąpielowa. Dzięki poręczom można swobodnie poruszać się i przemieszczać z miejsca na miejsce. Przytrzymanie się uchwytu powoduje przeniesienie obciążenia ciała na ręce i osoba mająca problem z chodzeniem, da sobie radę. 

Nie tylko poręcze – dopasuj wyposażenie łazienki

Oprócz pomocnych poręczy osoba niepełnosprawna musi mieć swobodny dostęp do toalety, która ma być umieszczona na znacznie niższej wysokości. Toaleta dla osób niepełnosprawnych powinna być idealnie dopasowana do wzrostu użytkownika. Podobnie jest z umywalką, która nie powinna być umieszczona za wysoko. Najlepiej sprawdzi się ceramika podwieszana, bez dodatkowych szafek. Włączniki światła również muszą znajdować się jak najbliżej miejsc bezpiecznych, gdzie można się przytrzymać. 

Aranżacja strefy kąpielowej i prysznicowej

Dużo uwagi poświęć zaaranżowaniu strefy prysznicowej. Najlepiej, aby brodzik był równy z podłogą, co ułatwi wchodzenie i wychodzenie osobie niepełnosprawnej. Posadzka w brodziku powinna być ryflowana lub wyposażona w matę antypoślizgową. Bardzo przydaje się składane siedzisko, które jest na stałe przymocowane do ściany. Wstawiane i składane krzesełka prysznicowe również spełniają swoje zadanie, ale są przeznaczone raczej dla osób bardziej sprawnych.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na wannę, zadbaj o bezpieczną aranżację strefy kąpielowej w samej wannie i jej pobliżu. Na pewno najlepszym rozwiązaniem jest wanna z drzwiczkami, które ułatwiają wejście i wyjście osobie niepełnosprawnej. NA ścianie przy wannie powinien znaleźć się uchwyt ułatwiający kąpiel. Bardzo pomocna jest ławeczka, którą umieszcza się na wannie. Czynności pielęgnacyjne wykonywane na siedząco to ogromne ułatwienie dla każdej zdrowej, ale starszej osoby. Do wanny warto włożyć matę antypoślizgową, aby zabezpieczyć maksymalnie miejsce kąpieli. 

Oprócz ww. wskazówek jest jeszcze coś, o czym musisz pamiętać. Zachowanie większej przestrzeni, która ułatwi manewrowanie to podstawa bezpieczeństwa i swobodnego korzystania z łazienki.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *