Czas wolny

Hosomaki a futomaki – różnice sushi

• Zakładki: 11


Hosomaki i futomaki należą do najpopularniejszych w Polsce rodzajów sushi. Mimo iż mają w nazwie wspólny człon: „maki”, a także wyglądają podobnie, wykazują różnice. Co sprawia, że futomaki i hosomaki są osobnymi formami sushi? Które rolki pasują do Ciebie? Przeczytaj!

Sushi maki

Nie bez powodu hosomaki i futomaki mają podobny kształt oraz wspólny człon w nazwie. „Maki” to sushi zawinięte w rolki i pokrojone na równe kawałki. Poza ryżem mają od jednego dodatku wzwyż. I to właśnie liczba dodatków różnicuje futomaki i hosomaki. Oba rodzaje natomiast mają na zewnątrz wodorost nori, przeciwnie do chociażby oyakomaki czy uramaki, czyli maki zdecydowanie odmiennych wizualnie.

Sprawdź sushi z dowozem – Łódź.

Czym są hosomaki?

Hosomaki to podstawowa, najprostsza forma sushi maki. Zawiera najmniej dodatków, bo najczęściej tylko jeden. Dzięki temu rolka jest dość cienka, mała (hosoi oznacza właśnie cienki, chudy). Hosomaki występują w połączeniu z rybą, owocami morza, warzywami. W tej ostatniej wersji są wegetariańskie. W menu można je znaleźć pod nazwami tworzonymi od głównych dodatków, a więc np. kappamaki – hosomaki z ogórkiem.

Czym są futomaki?

Futomaki stanowią rozszerzoną formę hosomaki. Zawierają więcej składników – minimum 4 – co czyni je znacznie grubszymi (futoi to gruby, tłusty). Kroi się je w cieńsze plastry. Niektóre składniki pełnią funkcję nie tylko smakową, ale i ozdobną, np. sałata. Przykładowe połączenia smakowe obejmują łososia, tuńczyka, ogórka, mango, kanpyo i kawior czy też łososia, ogórka, kanpyo, jalapeno i togarashi.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Susharnia-lodz.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
62 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *