Motoryzacja

Funkcje i możliwości hamowni 4×4

• Zakładki: 28


Tuning to hobby, które napędza krew niejednego fana motoryzacji. Aby zacząć zabawę z tuninigiem, nie musimy inwestować od razu w wymianę podzespołów takich jak intercoolery, czy wydajniejsze turbosprężarki. Wystarczy odwiedzić hamownie 4×4 i wykonać na naszym pojeździe chiptuning, polegający na modyfikacji oprogramowania sterownika silnika czy także skrzyni biegów.

Hamownia 4×4 Brodnica pozwala na jednoczesny pomiar mocy oraz momentu obrotowego samochodu na obu osiach. Tym samym pomiar taki imituje dokładnie warunki, którym samochód poddawany jest na drodze. Eliminuje to błędy zaawansowanych układów kontroli trakcji, tym samym umożliwiając dokładniejszy i bardziej wiarygodny pomiar parametrów pojazdu. 

Dodatkowo sama konstrukcja hamowni 4×4 umożliwia nam również zmierzenie mocy oraz momentu obrotowego pojazdów wyposażonych w napęd na obie osie – rzecz niemożliwa do przeprowadzenia na hamowni opartej tylko na jednej osi, bez mechanicznego lub elektronicznego rozłączenia napędu pojazdu.

Co po diagnostyce na hamowni?

Przeprowadzenie pomiaru mocy na hamowni pozwala na dokonanie precyzyjnej diagnostyki stanu układu napędowego. Wszelkie odchylenia w zakresie pracy silnika mogą świadczyć o niedomaganiach tego układu. Hamownia pokaże nam wszystko – nawet najdrobniejsze nieprawidłowości związane z pracą silnika. 

Pomiar mocy na hamowni jest również kluczowym elementem chiptuningu. Pomiary wykonuje się przed podjęciem prac – w celu rozpoznania stanu silnika – w trakcie, oraz po wykonaniu chiptuningu w celu weryfikacji osiągnięcia zamierzonych efektów. 

Hamownia 4×4 i wykonane na niej pomiary są więc kluczowym elementem w procesie tuningu pojazdu

Artykuł powstał przy współpracy z firmą TDI-RACING.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
40 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *