Prawo i finanse

Faktoring – szansa dla firm międzynarodowych

• Zakładki: 28


Jeżeli Twoja firma świadczy usługi międzynarodowe, faktoring może być dla Ciebie doskonałym dodatkowym źródłem finansowania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat faktoringu eksportowego, stworzonego dla firm takich jak Twoja.

Zasady działania faktoringu eksportowego

Faktoring eksportowy opiera się na zasadzie działania faktoringu standardowego, przede wszystkim w wariancie niepełnym. Pozwala uzyskać większą część kwoty umieszczonej na fakturze wystawionej kontrahentowi zagranicznemu bez konieczności czekania, aż kontrahent wykona przelew. Po opłaceniu faktury polski przedsiębiorca dostaje resztę sumy pomniejszoną o koszt faktoringowe.

Zalety faktoringu eksportowego

Dzięki faktoringowi eksportowemu przedsiębiorca nie musi czekać, aż kontrahenci zagraniczni wykonają przelewy. To istotne, jako że terminy na umowach międzynarodowych bywają długie – wynoszą nawet kilka miesięcy. Późne opłacanie faktur może przełożyć się na brak płynności finansowej polskiego przedsiębiorcy i problemy z bieżącymi rachunkami.

Czy możliwy jest faktoring eksportowy pełny?

W szczególnych sytuacjach możliwy jest także faktoring eksportowy w wariancie pełnym. W takich przypadkach polski przedsiębiorca otrzymuje mniej pieniędzy niż w wariancie niepełnym – gdyż dochodzi opłata dla firmy ubezpieczeniowej – za to nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne nieopłacenie faktury przez zagranicznego kontrahenta. By umowa faktoringowa pełna doszła do skutku, faktor i firma ubezpieczeniowa muszą pozytywnie zweryfikować wiarygodność i wypłacalność kontrahentów faktoranta.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Aow.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
75 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *