Prawo i finanse

Czy fotowoltaika wciąż jest opłacalna?

• Zakładki: 30


W listopadzie 2022 r. łączna moc zamontowanych instalacji fotowoltaicznych wynosiła niemal 12 MW, podczas gdy w listopadzie 2021 r. – zaledwie nieco ponad 7 MW. Oznacza to przyrost o aż 67% w ciągu roku. Fotowoltaika niewątpliwie zyskuje na popularności. Przede wszystkim dlatego, że pozwala wygenerować spore oszczędności w stosunku do cen za energię z sieci.

Prąd ze słońca, za który nie musisz płacić

Rosnące ceny prądu sprawiają, że rachunki w 2023 r., przy przeciętnym zużyciu mogą być nawet o 40% wyższe. W świetle tych danych przestaje dziwić fakt, że tak wiele osób poszukuje alternatywy.

Zadziwiające okazują się oszczędności, jakie może wygenerować dobrze zamontowana fotowoltaika. Elektrownie ekonomiczne, to jednak przede wszystkim takie, które są w sposób przemyślany zaprojektowane i prawidłowo wybudowane. Przede wszystkim należy zadbać o pogodzenie zapotrzebowania z potencjalną produkcją. Uśredniając – na każdy zużyty 1000 kWp potrzebny jest 1 kWp mocy instalacji.

Dla zapewnienia wydajności całego systemu konieczne jest zamontowanie paneli na południowej połaci dachu, zapewniając kąt nachylenia 35 st. Jeśli nie jest to możliwe – firma montażowa zastosuje odpowiednie stelaże wsporcze. To właśnie dzięki nim możliwy jest montaż na płaskim dachu, a nawet na gruncie. Przy wyborze miejsca montażu konieczne jest też uwzględnienie zacienień. Jeśli są duże – negatywnie odbijają się na wydajności całej instalacji, ale i mogą doprowadzić do dotkliwych w konsekwencji awarii.

Kredyt, opłata abonamentowa, a może dotacja – sposoby finansowania inwestycji

Decyzja o instalacji paneli fotowoltaicznych wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów początkowych, związanych z zakupem wszystkich niezbędnych komponentów i samym montażem.

Wiesz, że nie musisz mieć zgromadzonej całej kwoty? Rosnąca popularność paneli fotowoltaicznych, ale i wymogi pakietu klimatyczne Unii Europejskiej, sprawiły, że powstało wiele zachęcających do inwestycji form jej finansowania jak kredyty, opłaty abonamentowe czy dotacje. 

Jeśli zdecydujesz się na kredyt, możesz liczyć na pożyczkę na preferencyjnych warunkach.  Nie jest wymagany nawet wkład własny. Cała kwota może zostać rozłożona na 120 rat. Zwróć jednak uwagę na oprocentowanie, gdyż zmienia się ono zależnie od banku.

Minusem kredytów bankowych jest konieczność posiadania zdolności kredytowej. Jeśli w twoim przypadku jest to problem, możesz zdecydować się na opłatę abonamentową. To forma regularnych, comiesięcznych opłat za zakup komponentów instalacji i jej montaż, w wysokości zbliżonej do dotychczas płaconych rachunków za prąd. Nie odczujesz więc dużego obciążenia związanego z konieczności zapłacenia za inwestycję, ponieważ zostanie ona rozłożona w czasie.

Bardzo popularne są dotacje bezzwrotne o różnym poziomie wsparcia. Środki oferują programy Mój Prąd 4+, Czyste Powietrze Plus, Agoenergia czy Zielona energia dla rolnictwa. Przed złożeniem wniosku – sprawdź, czy jesteś ujęty w katalogu beneficjentów, a więc czy jesteś uprawniony do ubiegania się o środki. Pamiętaj przy tym, że możesz połączyć ubieganie się o dotację z kredytem bankowym. Dzięki temu sfinansujesz całe przedsięwzięcie, nie posiadając w ogóle odłożonych środków!

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Elektrownie Słoneczne.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
69 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *