Firma faktoringowa wykupuje od swoich klientów niewymagalne faktury z odroczonym terminem płatności. Faktoring jest alternatywą dla pożyczania pieniędzy z banku lub samodzielnej próby odzyskania należności. Faktorując dług, sprzedaje się go firmie faktoringowej z dyskontem. Firma faktoringowa staje się wtedy głównym wierzycielem i jest odpowiedzialna za ściągnięcie należności.
Jakie są zalety faktoringu?
Jedną z zalet faktoringu jest to, że może on zapewnić Ci płynność finansową. Oznacza to, że można uzyskać dostęp do środków finansowych związanych z należnościami szybciej niż w przypadku oczekiwania na zapłatę rachunków przez klientów. Faktoring może również pomóc w poprawieniu przepływu gotówki, ponieważ nie trzeba czekać, aż klienci zapłacą swoje rachunki, aby otrzymać zapłatę.
Co to jest faktoring odwrócony?
Faktoring odwrócony jest to usługa, w której przedsiębiorcy wskazują faktorowi swoje podmioty dostarczające im produkty, towary lub usługi. Dzięki temu mogą oni skorzystać z takiego finansowania biznesu. Według faktoringu odwróconego to dostawcy otrzymują od faktora należne środki wtedy, gdy firma przedstawi fakturę, potwierdzając tym samym, że kontrahent wypełnił wszystkie warunki, które wcześniej zostały zawarte. Kwotę wykupu faktury wraz z odsetkami firma korzystająca z faktoringu opłaca w określonym w umowie z faktorem terminie.
Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, rozważając, czy faktoring jest odpowiedni dla twojej firmy. Po pierwsze, firma faktoringowa pobiera opłatę za zakup faktur. Opłata ta może wynosić od 1-3% całkowitej kwoty faktury. Dodatkowo, aby uzyskać najlepsze oprocentowanie, firma faktoringowa będzie wymagała sprzedaży wszystkich zaległych faktur.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą AOW Faktoring
Fot. Shutterstock