Rodzina

Powrót do szkoły – jak ułatwić go dziecku?

• Zakładki: 26


Kiedy wracamy do domu z urlopu zazwyczaj nie możemy dojść do rzeczywistości jeszcze przez długi czas – tęsknota za wakacjami uniemożliwia nam wbicie się w rytm codziennych obowiązków i pracy. Trudno więc dziwić się dzieciom, że gdy zbliża się wrzesień, słyszymy ciągłe narzekania, a czasem nawet płacz. Czy istnieje sposób, aby ułatwić dzieciom powrót do szkoły? Spieszymy z pomocą!

Przede wszystkim rozmowa!

Najgorsze, co możemy zrobić, to denerwować się na dziecko gdy zaczyna narzekać na powrót do szkoły.  Stwierdzenie „nie płacz!” nie sprawi, że jego emocje ulegną zmianie, a wręcz przeciwnie – zacznie je w sobie tłumić, co tylko pogorszy sytuację. Dziecko szuka w nas wsparcia, więc powinniśmy je mu udzielić. Nie ucinajmy więc dyskusji na temat powrotu do szkoły szorstkim „oj, już nie narzekaj!”, zamiast tego porozmawiajmy z dzieckiem. Okażmy mu zainteresowanie i wypytajmy czego tak naprawdę obawia się podczas powrotu do szkoły – być może nie jest to po porostu kwestia wczesnych pobudek, a głębszy problem z rówieśnikami, który wymaga szerszej analizy? Podczas rozmowy na temat powrotu do szkoły skupmy się na pozytywnych aspektach – powrót do kolegów, szkolne wycieczki czy może zajęcia z ulubioną panią!

Regulacja snu przed rozpoczęciem roku szkolnego

Wakacje to okres, podczas którego większość dzieci lubi pospać do późnej godziny, natomiast wieczorem bawi się do późnej godziny. Nic więc dziwnego, że perspektywa pobudki o godzinie 7:00, podczas gdy w wakacje wstawały 3 godziny później, zaczyna je przerażać. Powinniśmy więc jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego małymi kroczkami regulować godziny snu naszych dzieci. Przesuwajmy czas snu o pół godziny kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, a mały organizm szybko przestawi się na poranne wstawanie!

Zaangażuj dziecko w kompletowanie wyprawki do szkoły

Pozwól dziecku wybrać samodzielnie szkolne akcesoria! Wybierzcie się na wspólne zakupy przed rozpoczęciem roku, podczas których nasza pociecha sama wybierze dokładnie takie zeszyty, piórnik czy plecak, jakie będzie chciało. Dzięki temu podopieczny nie będzie mógł się doczekać, aż pokaże je swoim rówieśnikom, co może pozytywnie wpłynąć na nastawienie do powrotu do szkoły!

Już teraz zarezerwuj SUPER FERIE ZIMOWE!

Nic tak nie motywuje do działania, jak radosne wyczekiwanie! Jeśli Twoje dziecko tęskni za wakacjami zanim jeszcze się skończyły, zdradź mu rąbka tajemnicy, gdzie zamierzacie wybrać się w ferie. A co powiecie na ferie nad morzem? Wybierz hotel z animacjami dla dzieci, Aquaparkiem wewnętrznym i salami zabaw – im więcej atrakcji, tym bardziej emocjonujące będzie oczekiwanie dziecka!

Nie pamięta wół jak cielęciem był – to dobrze znane wszystkim przysłowie idealnie wpisuje się w sytuację trudnego powrotu do szkoły. Przypomnijmy więc sobie co wtedy szuliśmy zamiast denerwować się na naszą pociechę z powodu marudzenia. Stosując powyższe sposoby możemy naprawdę dużo zdziałać, dlatego zamiast przeczekać sytuację okażmy dziecku wsparcie i przygotujmy je na nowy, pełen przygód rok szkolny!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *